Neden Bir Su Pınarı Kullanmalısınız?

Buzdolabını açtığınızda dışı buğulanmış pet su şişeleri görmek istemiyorsanız, içtiğiniz suyun sıcaklığını kontrol edebilmek ve hem hijyenik, hem de pratik bir şekilde su içmek istiyorsanız, bir su pınarı kullanmanın zamanı gelmiş demektir. Sanılanın aksine, su pınarları ofislere özgü cihazlar değiller. Evde de rahatlıkla kullanılabiliyorlar, aynı benim yaptığım gibi. Plastik bir pompaya basarak su doldurmaktan sıkıldıysanız ve o plastik pompaların kanserojen maddeler içerdiğini biliyorsanız, sizin de su sebili kullanmanız gerekiyor. Pratik, hijyenik, sağlıklı ve lezzetli: Suyunuz tüm bu özellikleri taşımalı.

Ne yazık ki, piyasadaki su sebillerinin çoğunun üretim kalitesi son derece düşük. Çoğu, maliyeti düşürmek için plastik hazneler ve bölmeler kullanıyor. Bu tarz su sebillerinden uzak durun, zira damacana sulara kıyasla hiçbir faydaları bulunmuyor. Hatta daha sağlıksız oldukları bile söylenebilir, zira plastik bölmeler kısa süre içinde kireç tutup suyun lezzetini değiştiriyor. Yeni su sebili mevzuatına uygun, paslanmaz çelikten imal edilmiş hazne ve bölmelere sahip sebiller tercih etmelisiniz: Uğur Soğutma tarafından üretilen USP 20 D, tüm bu özellikleri taşıyor. 

                                                        
Tek avantajı bu değil elbette, USP 20 D üç musluğa sahip. Bu durum zannettiğinizden daha önemli, zira sıcak ve soğuk su musluklarına ek olarak normal su musluğu bulundurması, hava sıcaklığı uygunsa suyu doğal sıcaklığında içmenizi sağlıyor. Sıcak/soğuk musluklarla oynayarak ideal su sıcaklığını yakalamaya çalışan (ve başaramayan) herkes, bu özelliği takdir edecektir. Soğuk su bölmesi saatte 5 litre, sıcak su bölmesi ise saatte 2 litre su kapasitesine sahip, yani en kalabalık ailelerin (veya ofislerin) bile ihtiyacını rahatlıkla karşılayabiliyor. Suyu 5 dereceye kadar soğutabilen, 85 dereceye kadar da ısıtabilen USP 20 D, tüm standart damacanalar ile uyumlu. Alt kısmında da kapalı bir muhafaza alanı bulunuyor: Benim yaptığım gibi, yedek damacanayı burada depolayabilirsiniz. Yaklaşık bir aydan beri kullandığım USP 20 D, tüm beklentilerini karşıladı ve uygun bir fiyata son derece kaliteli bir su sebili sahibi olmamı sağladı. Gönül rahatlığı ile tavsiye ettiğim bu modeli https://satis.ugur.com.tr/item/usp-20-d/100017 adresinden peşin fiyatına 12 taksitle satın alabilirsiniz. 

                                             

Bir boomads advertorial içeriğidir.

4 Ocak 2016 Pazartesi

VINTAGE- BiR FiNCAN SUKULENT


Herkese merhaba!
Bu ayki ilk vintage paylaşımım anneannem ve dedemi kendi kalbimde birleştirdiğim bir fincan sukulent oldu.
Yeni yıl ve yeniliklerden bahsederken bir tarafım da antika, anısı olan ne varsa onları sevmeye devam edecek gibi gözüküyor :) Bundan 6 sene önce üniversite için Ankaraya yerleştiğimde tonton anneannem kendi çeyizinden tek tük, bir kaç tane kalan kahve fincanlarını bana verdi. "Aman eski püskü zaten ne olacak, dönerken kırılmış olur, atarsın" diye de ekledi. O gün bugündür şu iki kahve fincanı benim en kıymetlilerimden oldu. İzmire dönerken özenerek sardım, bavula bile koymaya kıyamadan elimde taşıdım. Hala  kırılmadıklarını, özelliklede evimizde onlar için özel bir yer ayırdığımızı görse elbet duygulanırdı. Gelelim bu kahve fincanlarının sukulentlerle buluşmasına. Fincanlar anneannemden olduğuna göre çiçekler dedemden olmazsa olmazdı. Koskoca bahçesinden yıkılmadan önce kurtarabildiğim tek çiçeği bu oldu. Bir dal aldığım sukulent, çoğaldı da çoğaldı. Dedem görse nasılda çocuklar gibi sevinirdi... 


Bu arada, yetiştirmek isteyenler için bu sukulent türünün adı :
Graptopetalum Paraguayense.
Yapraklarında oldukça su tuttukları için çok sık sulanmaya ihtiyaç duymuyorlar. Yaşamaları için en önemli koşul gün ışığı ve özel sukulent toprağı. Soğuğa karşı gayet dayanıklılar, ancak toprakları kurumadan sulamamak gerekiyor. Üstteki resimde de görüldüğü gibi bu çiçeğin çoğaltılması çok kolay. Nazikçe dokunarak koparttığınız bir yaprağı toprağının üzerine bırakın, o  kendiliğinden köklensin ve büyüsün. Ben her ay fincanlarıma bıraktığım yaprakları büyüdüklerinde daha uygun bir saksıya alarak sirkülasyon yapıp çoğaltıyorum.
Anlayacağınız, vintage fincanlarımdan sukulentlerim hiç eksik olmuyor.


İnsanın içinde sevgi olduktan sonra yetiştiremeyeceği çiçek yoktur. En güzel hediye de, el emeği, göz nuru olarak nitelendirebileceğiniz herşeydir! En güzel miras vefadır! 
 Başka paylaşımlarla görüşmek üzere.
Sevgiyle, iyilikle kalın,
EK

Aşağıdaki linke tıklayarak Gmail hesabınız ile bloğuma üye olmayı unutmayın:


2 yorum :