4 Ocak 2016 Pazartesi

VINTAGE- BiR FiNCAN SUKULENT


Herkese merhaba!
Bu ayki ilk vintage paylaşımım anneannem ve dedemi kendi kalbimde birleştirdiğim bir fincan sukulent oldu.
Yeni yıl ve yeniliklerden bahsederken bir tarafım da antika, anısı olan ne varsa onları sevmeye devam edecek gibi gözüküyor :) Bundan 6 sene önce üniversite için Ankaraya yerleştiğimde tonton anneannem kendi çeyizinden tek tük, bir kaç tane kalan kahve fincanlarını bana verdi. "Aman eski püskü zaten ne olacak, dönerken kırılmış olur, atarsın" diye de ekledi. O gün bugündür şu iki kahve fincanı benim en kıymetlilerimden oldu. İzmire dönerken özenerek sardım, bavula bile koymaya kıyamadan elimde taşıdım. Hala  kırılmadıklarını, özelliklede evimizde onlar için özel bir yer ayırdığımızı görse elbet duygulanırdı. Gelelim bu kahve fincanlarının sukulentlerle buluşmasına. Fincanlar anneannemden olduğuna göre çiçekler dedemden olmazsa olmazdı. Koskoca bahçesinden yıkılmadan önce kurtarabildiğim tek çiçeği bu oldu. Bir dal aldığım sukulent, çoğaldı da çoğaldı. Dedem görse nasılda çocuklar gibi sevinirdi... 


Bu arada, yetiştirmek isteyenler için bu sukulent türünün adı :
Graptopetalum Paraguayense.
Yapraklarında oldukça su tuttukları için çok sık sulanmaya ihtiyaç duymuyorlar. Yaşamaları için en önemli koşul gün ışığı ve özel sukulent toprağı. Soğuğa karşı gayet dayanıklılar, ancak toprakları kurumadan sulamamak gerekiyor. Üstteki resimde de görüldüğü gibi bu çiçeğin çoğaltılması çok kolay. Nazikçe dokunarak koparttığınız bir yaprağı toprağının üzerine bırakın, o  kendiliğinden köklensin ve büyüsün. Ben her ay fincanlarıma bıraktığım yaprakları büyüdüklerinde daha uygun bir saksıya alarak sirkülasyon yapıp çoğaltıyorum.
Anlayacağınız, vintage fincanlarımdan sukulentlerim hiç eksik olmuyor.


İnsanın içinde sevgi olduktan sonra yetiştiremeyeceği çiçek yoktur. En güzel hediye de, el emeği, göz nuru olarak nitelendirebileceğiniz herşeydir! En güzel miras vefadır! 
 Başka paylaşımlarla görüşmek üzere.
Sevgiyle, iyilikle kalın,
EK

Aşağıdaki linke tıklayarak Gmail hesabınız ile bloğuma üye olmayı unutmayın:


2 yorum :